A szinesztézia fogalmát nagyon nehéz olyan személyeknek elmagyarázni, akik ezt sosem tapasztalták. A tudományos megfogalmazás szerint a szinesztézia az, amikor az érzékszervek (látás, hallás, tapintás, szaglás, ízlés) által keltett érzéseket az agyunk egy másik érzékszervvel kapcsolja össze.
A szinesztézia leggyakoribb fajtája, mikor érzésekhez, szavakhoz, hangokhoz, ízekhez vagy szagokhoz egy színt kapcsolunk hozzá. Azonban rengeteg fajtája létezik, ez egyénenként változó lehet, így van aki "érzi a szavak illatát" , vagy "hallja a színeket." A lehetőségek száma szinte végtelen.
Több költőnk is szinesztéziás volt, ezt pedig gyakran verseikbe is beépítették.
József Attila így írt egyik versében:
"A fagyra tört emel az ág
S a pusztaság fekete sóhaja lebben..."
A hasonló mondatok sokaknak értelmetlennek tűnhetnek, egy szinesztéziás azonban jobban megérti. Persze általában ők sem tudják, egy-egy ilyen mondat pontosan mit takar, hisz míg valaki a lila színt a boldogsággal, más a haraggal köti össze. Ez teljesen egyéni, az évek során változhat, és legtöbbször teljesen random jönnek létre az asszociációk. Akarattal nem változtatható, de külső hatások gyakran befolyásolják.
És te honnan tudhatod, hogy szinesztéziás vagy? Ha eddig értetlenül olvastad a sorokat, és egyszer sem merült fel benned, hogy éreztél már hasonlót, akkor valószínűleg nem vagy az. Viszont, ha úgy érzed, kapisgálod miről van szó, és már éltél át hasonlót, még ha más formában is, akkor nagy esély van arra, hogy szinesztéziás vagy.
Ezt egyszerűen le is lehet tesztelni. Gondolj valamire. Ez szó szerint bármi lehet: egy dal, egy személy, egy érzés, amit csak akarsz. Ha a gondolat kapcsán önkéntelenül is egy szín, vagy más érzékszervek által keltett érzés merül fel benned, akkor igen, szinesztéziás vagy.
A legtöbb érintett személy nem is tudja, hogy ez egy létező dolog, és másokat is érint, esetleg még fel sem fogta ezt a fajta "képességét". Most viszont lehet, hogy arra gondolsz: Ez egy betegség? Van ennek hátránya? Ez valamilyen fogyatékosság része? A válasz mindegyikre nem. Az is felmerülhet benned: Akkor ettől különleges vagyok? Ez biztos, de nehéz megmondani mennyire számít a szinesztézia különlegesnek, hiszen a becslések nagyon eltérőek a gyakoriságáról. Egyes feltevések szerint a szinesztézia a legtöbb embernél jelen van valamilyen formában, más kutatások szerint százezerből csak egy ember érintett.
Kialakulásának okára még nincs magyarázat, ahogy arra se, hogy evolúciósan ennek milyen előnyei vannak, miért van jelen bárkinél. Az viszont bizonyított tény, hogy a művészek körében nyolcszor gyakoribb az előfordulása, így valamilyen módon összefüggésben állhat a kreativitással.
Ha valaki nem szinesztéziás, de szeretné megtapasztalni milyen érzés, nem lehetetlen. Már volt rá példa, hogy valakinél hipnózissal szinesztéziát váltottak ki.
Sajnos a szinesztéziát nagyon nehéz vizsgálni, azt azonban lehet tudni, hogy ezt nem lehet magunkban elnyomni, illetve születésünktől kezdve velünk van. Statisztikák szerint a nőknél gyakoribb jelenség, illetve örökölhető, így ha valaki szinesztéziás, nagy eséllyel talál mást is a családjában.
Ezzel kapcsolatban több statisztikát is készítettek.
Eszerint a szinesztéziások 99%-a az anyukájuktól örökli, és csupán 1%-a az apukájától. A nemek közti megoszlása már valamivel kiegyensúlyozottabb. A nők 60%-a, a férfiak 40%-a számolt be róla.
A szinesztéziások 69%-a színeket kapcsol a betűkhöz, 20%-uk a hangokhoz is színeket társít, 11%-uk pedig illatokat érez.
Ha még érdekel a téma, érdemes megnézni ezt a TED-Ed videót: https://www.youtube.com/watch?v=rkRbebvoYqI&t=38s
Lukács Adrienn