SZBKG suliújság

30 évnyi társasjáték

2020. április 28. 19:44 - SZBKG suliújság

aaaeb6d9-fe76-41d3-9f39-65ee91aaff0d.jpeg

Iskolánkat 30 éve alapították meg. Azóta rengeteg társasjáték jelent meg és vált népszerűvé. Ebben a cikkben az elmúlt 30 év legtöbbet játszott társasjátékai közül ismerhettek meg néhányat.

 

A boardgamegeek.com egy ajánlott weboldal minden társasjáték kedvelőnek. Az oldalon egy hatalmas adatbázis, egy teljes online piac és rengeteg fórum található. Emellett egy hasznos funkciója, hogy ha játszol egy játékkal, azt beírhatod a profilodhoz. Ezáltal nyomon követheted azokat (mikor, hányszor játszottál velük). A BoardGameGeek pedig adatokat tud gyűjteni, majd ezeket nyilvánosságra hozva meg tudja mutatni, hogy melyek éppen a legnépszerűbb játékok. Azt azonban fontos észben tartani, hogy bizonyos játékokat (pl. póker) ritkábban szokták felírni és nyomon követni, míg más játékokat (pl. Magic: The Gathering) pedig gyakrabban. Emiatt az adatok nem teljesen fedik a valóságot, de így is érdekesek és hasznosak. Íme az elmúlt 30 év legtöbbet játszott társasjátékai:

 

A 90-es években az első helyen a Magic: The Gathering, a második helyen pedig a sakk állt. A Catan telepesei 1994-ben a negyedik helyről a harmadikra, majd 2002-ben a sakkot megelőzve a második helyre ugrott. 2003-ban a Carcassonne hatalmas népszerűségre tett szert és örökre letaszította a sakkot a dobogóról. A Lost Cities (Elveszett Városok) 2005-ben megelőzte a Catan telepeseit, majd 2006-ban a Carcassonne-t is, de az hamar visszavette a második helyét ezzel letaszítva a Catan-t a negyedikre. Amint eljött 2008, két új játék robbant be a piacra és tett szert hatalmas sikerre. A Race for the Galaxy már az év elején elvette a Magictől a már 18 éve birtokolt legtöbbet játszott társasjáték címet, de nem sokáig tarthatta meg, mert az év közepén a Dominion megelőzte, majd a későbbi években elsöprő fölénnyel állt a többi jaték felett. A Magic így a harmadik helyen maradt és a dobogó nem változott 2019-ig.

7ac9af72-e607-49dc-a400-a2d855f18b2b.jpeg

  • Magic: The Gathering

 

A Magic: The Gathering volt az első gyűjtögetős kártyajáték a világon. 1993-ban alkották meg. Asztali és online változata is van. Két vagy több játékos játszhatja nyomtatott vagy virtuális lapokból álló paklikkal. A fantasy témájú játék hatalmas népszerűségnek örvend. Világszerte több, mint 35 millióan játsszák 70 országban. Jelenleg több, mint 20.000 különböző Magic kártya létezik és évente több száz újat hoznak létre.

 

  • Catan telepesei

 

A Catan telepesei egy 3-4 (kiegészítőkkel akár 5-6) személyes táblás stratégiai játék. Először 1995-ben Németországban adták ki. Világszerte elterjedt, már 25 nyelvre lefordították. Megszerezte 1995-ben Németországban Az év játéka és 1996-ban az Egyesült Államokban az Év Táblás Játéka címet. A játékosok feladata a hatszög alakú pályán a mezőkről nyersanyagokat szerezni és Catan szigetén településeket, városokat és utakat létrehozni. Az egymással folytatott kereskedelem a játék központi eleme. A véletlenszerűen összeállítható játéktáblának köszönhetően sosem veszíti el változatosságát.

 

  • Carcassonne

 

A Carcassonne egy 2-5 személyes 2000-ben kiadott stratégiai társasjáték. 2001-ben Németországban elnyerte Az év játéka díjat. Nevét a dél-franciaországi Carcassonne városról kapta, mivel a játékosok egyik feladata minél nagyobb erődített városokat létrehozni. A tábla fokozatosan épül a játékosok által elhelyezett mezőkártyák segítségével. Pontokat utak, rétek, városok és kolostorok létrehozásával lehet szerezni.

f4e76976-3a9f-4dd7-a917-b5f97dcb1430.jpeg

 

  • Lost Cities (Elveszett Városok)

 

A Lost Cities egy 1999-ben kiadott 2 játékos által játszható játék, amely során expedíciókat indíthatunk 5 elveszett városba. A felfedezők útjuk során eljuthatnak a Himalája hegyei közé, vulkánokat mászhatnak meg, vagy tenger alá merülhetnek. A játék 2000-ben megnyerte az International Gamers Award-ot és azóta 2 kiegészítőt is kiadtak hozzá. A felfedezéseket különböző értékű expedíció-lapok segítségével lehet indíteni. Ezekből az expedíciókból pontokat kell szerezni. Aki különösen merész, nagyobb összegben fogad expedíciójának sikerére, de így egy sikertelen felfedezőút által okozott pontveszteség is jóval nagyobb lehet.

 

  • Race for the Galaxy

 

A Race for the Galaxy egy 2007-ben megjelent kártyajáték. Egyszerre 2-4 játékos játszhatja. Célja bolygók meghódítása és galaktikus civilizációk építése. A kártyákon ikonográfiát használnak. Csak a bonyolultabb lapoknak van szöveges leírása. Ezt ugyan az elején nehéz megtanulni, de később tömörsége miatt megkönnyíti a játékot. A sci-fi témájú játék 2008-ban megnyerte a BoardGameGeek Golden Geek díját a legjobb kártyajáték kategóriában. Mint minden világsikerű játékhoz, ehhez is adtak ki kiegészítőket. Jelenleg 5 különböző kiegészítő vásárolható meg hozzá.

d8afa94e-19f5-4d38-a16b-07061ed95b19.jpeg

  • Dominion

 

A Dominion egy 2008-ban kiadott középkori témájú kártyajáték. Az alapjátékban 500 kártya van és akár négyen is játszhatják. Gyakran hasonlítják a Magichez, azonban a játék készítője tagadja, hogy a Magic inspirálta. Egy fontos különbség, hogy a Magic-kel ellentétben a Dominion-ben nem hozhatod a saját paklidat az asztalhoz. Mindenki ugyanolyan paklival kezd és a játék során ,,építik" azt. Mondhatni, hogy egy új műfajt teremtett, hiszen azóta sok ilyen játék készült. Ezek a deck-building game elnevezést kapták.

2009-ben a Dominion is elnyerte Az év játéka címet és azóta rengeteg kiegészítőt adtak ki hozzá.

Feiler Ákos

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://szbkgsuliujsag.blog.hu/api/trackback/id/tr5615646524

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása